Aktualnie wielu pracodawców rozważa inwestowanie w szkolenia językowe dla firm. Podniesienie kwalifikacji pracowników ma na celu przynieść wymierne korzyści dla biznesu. Zwiększona motywacja, usprawnione procesy biznesowe czy mniejsza rotacja w firmie to tylko kilka z powodów, dla których przedsiębiorcy stawiają na rozwój umiejętności językowych swoich pracowników. Ponadto w ostatnim czasie trendem jest znajomość drugiego języka. Poza językiem angielskim znajomość innych języków obcych (niemiecki, czeski, francuski, norweski itd.) otwiera firmom nowe możliwości związane z wchodzeniem na nowe rynki. Dowiedz się, dlaczego jeszcze i kiedy warto inwestować w pracownicze szkolenia językowe dla firm i odkryj, jak skutecznie mierzyć efektywność szkoleń językowych.

Outplacement – szkolenia językowe dla firm

Niestety zwolnienia w firmach są nieuniknione. Niemniej jednak w dzisiejszych czasach część pracodawców decyduje się na wprowadzenie tzw. systemu łagodnych zwolnień, outplacement. Program outplacementowy może obejmować m.in. wsparcie psychologiczne oraz doradztwo zawodowe czy pomoc w stworzeniu nowego CV oraz outplacement językowy. Jest to sposób na wsparcie pracowników, oferując im kursy doszkalające, warsztaty lub szkolenia, których ukończenie pomoże odnaleźć się na rynku pracy i o wiele szybciej znaleźć nowe zatrudnienie.

Jak mierzyć efektywność szkoleń językowych?

Jednym ze sposobów mierzenia efektywności szkoleń językowych dla firm jest tzw. ROI, Return On Investment, czyli zwrot inwestycji, np. z nauki języka obcego. Jest to sposób na mierzenie korzyści, których firma może się spodziewać w zamian za inwestycję w naukę języka obcego swoich pracowników. ROI wyróżniany jest jako wartość procentowa i oblicza się go poprzez odjęcie kosztu inwestycji od dochodu netto wygenerowanego przez tę inwestycję, a następnie podzielenie wyniku przez koszt inwestycji. Przykładowo, jeśli pracodawca wyda 100 zł na przeszkolenie pracownika i w zamian firma zarobi o tych 100 zł więcej, to ROI wynosi 100%.